Nocowanie w Łodzi – Apple Apartments

Ulica Piotrkowska
zdjęcie pochodzi ze strony Tu Lodz

Łódź równa się ulica Piotrkowska. Przez całe lata turyści kojarzyli miasto głównie z tą ulicą. Dziś wygląda ona inaczej, ale Piotrkowska wciąż przyciąga jak magnes.

Różne sondaże pokazują (i tak to już trwa od lat), że Łódź kojarzy się z jednej strony z przemysłem włókienniczym, a z drugiej strony z ulicą Piotrkowską. Jak to możliwe, że ulica stała się wizytówką i niemalże synonimem miasta? Co prawda Nowy Jork ma swoją Piątą Aleję… No dobra, koniec żartów.

Ten, kto pamięta lata 70 czy 80 XX wieku, ten z pewnością kojarzy „pielgrzymki” do Łodzi na ulicę Piotrkowską. To tutaj tętniły życiem sklepy i to tutaj można było kupić wiele produktów (szczególnie ubrań) niedostępnych nigdzie indziej w PRL-owskiej Polsce. Ale przecież popularna „Pietryna” to nie tylko handel.

Co zobaczyć na Piotrkowskiej?

Najważniejsza informacja jest taka, że ulica podzielona jest na część deptakową (od nr 1 nr 163) oraz „zwyczajną” (od nr 165 do końca). Przy czym ta normalna część ulicy ma wiele zabytków, których nie można pominąć – wystarczy wspomnieć choćby o Archikatedrze i Grobie Nieznanego Żołnierza czy kościele ewangelicko-augsburski pw. św. Mateusza.

Spacer ulicą Piotrkowską warto zacząć od Placu Wolności – to dosłownie parę kroków od Manufaktury. Tam też znajduje się stary Ratusz – obecnie to siedziba łódzkiego oddziału Archiwum Państwowego. Na samym początku ulicy, przy numerze 2 stoi XIX-wieczny Kościół Zesłania Ducha Świętego. Podczas spaceru trzeba zwracać uwagę nie tylko na zabytkowe kamienice, ale także zaglądać w podwórka (o ile są ogólnodostępne). I tak na przykład pod numerem 3, właśnie w podwórku znajduje się niezwykle urokliwe miejsce – Pasaż Róż.

Tak naprawdę praktycznie każda kolejna nieruchomość to jakaś historia – a to Dom Bankowy Landaua, a to Hotel Grand, a to Kamienica pod Gutenbergiem.

Jednak Pietryna to nie tylko zabytki, ale także miejsce niezliczonych restauracji, kawiarni i pubów. Jeśli przyjedziesz do Łodzi na weekend, to koniecznie wyjdź na Piotrkowską w piątkowy lub sobotni wieczór, a przekonasz się, jak bije serce imprezowej Łodzi.

Jak dotrzeć na Piotrkowską?

Z każdego mieszkania Apple Apartments dojazd na ulicę Piotrkowską jest banalnie prosty. Z Apartamentu Gdańska wystarczy zrobić sobie 10-minutowy spacer (ok. 700 m), aby być na miejscu. Z Apartamentu Mickiewicza również można dojść wolnym spacerem, raptem 20 minut i jesteś na Piotrkowskiej. Ewentualnie możesz podjechać 2 przystanki tramwajem (nr 8, 10 lub 12). Z kolei z Apartamentu Manufaktura na Pietrynę prowadzi krótki spacer – oczywiście przez Manufakturę i jej rynek.

Z Apartamentu Wróblewskiego można łatwo dojść do ulicy Piotrkowskiej w okolice Archikatedry (ok. 15 minut spacerem). Ci, którzy wolą jednak dojechać na deptak, mogą skorzystać z bezpośredniego dojazdu autobusem linii 77.

Przeczytaj też