Nocowanie w Łodzi – Apple Apartments

Manufaktura
Zdjęcie:Wikipedia

Gdy pod koniec XIX wieku Izrael Poznański tworzył swoje tkalnie i przędzalnie, świat wyglądał zupełnie inaczej. Ciekawe, jak by zareagował łódzki fabrykant na widok Manufaktury, która stanęła w miejscu jego imperium

Łódź fabrykancka

Przez całe wieki Łódź była maleńką mieściną na mapie Polski, do czasu aż w XIX wieku z rolniczej osady stała się miastem przemysłowym. To wówczas powstały fabryki, tkalnie, barwiarnie, przędzalnie, to wówczas łódzcy fabrykanci pomnażali swoje majątki.

Historia Łodzi nierozerwalnie związana jest z rodzinami Geyerów, Grohmanów, Scheiblerów czy Poznańskich. To oni budowali miasta w mieście – obok fabryk stawiając domy dla robotników, a także szkoły czy szpitale.

Taki właśnie kompleks zbudował Izrael Poznański przy ul. Ogrodowej – zaczął od tkalni, a później powstała m.in. przędzalnia, magazyny, a nawet własna remiza strażacka. Tuż obok wybudowano robotnicze familoki, a także pałac, w którym mieszkał fabrykant z rodziną. Na przełomie XIX i XX w. w zakładach pracowało blisko 7000 robotników!

Pierwsza wojna światowa przyniosła tak wiele zmian, że fabryki zaczęły podupadać, a po II wojnie światowej zostały znacjonalizowane. Zakłady Przemysłu Bawełnianego Nr 2 im. Juliana Marchlewskiego (później POLTEX), były sercem włókienniczej Łodzi czasów PRL. Jednak nie przetrwały one zmian ustrojowych i gospodarczych, które nastąpiły na początku lat 90 XX w.

Manufaktura
Fabryka POLTEX – widok w kierunku północno-zachodnim. Zdjęcie: Wiesław Stępień 07.1997 r. (ze strony www.fabrykiprl.pl)

Nowa Manufaktura

Z imperium Poznańskiego ocalał jedynie jego pałac, w którym od 1975 roku działa Muzeum Miasta Łodzi. Reszta zabudowań niszczała, na nic zdawały się próby ratowania fabrykanckiej tradycji.

Przełom nastąpił w 2003 roku, kiedy to firma Apsys Polska rozpoczęła prace rewitalizacyjno-budowlane na terenie dawnej fabryki I.K. Poznańskiego. 17 maja 2006 roku Manufaktura została oddana do użytku – imperium Poznańskiego znów tętniło życiem. Ogromny kompleks handlowo-usługowo-rozrywkowo stał się jedną z atrakcji Łodzi i ważnym miejscem na turystycznej, kulturalnej i handlowej mapie miasta.

Jak dojechać do Manufaktury

Z każdej lokalizacji Apple Apartments jest blisko do Manufaktury, ale oczywiście najbliżej jest z naszego Apartamentu Manufaktura. To dosłownie kilka minut spaceru, czy to ul. Drewnowską, czy Srebrzyńską.

Z Apartamentu Gdańska wystarczy przejść ok. 500 m, aby dojść do węzła komunikacji miejskiej i stamtąd w kilka minut dojechać tramwajem linii 2, 3 lub 11. Z Apartamentu Mickiewicza dojazd zajmuje ok. 30 minuta – można dojechać np. tramwajem linii 15 albo skorzystać z tramwaju nr 8 i autobusu nr 73. Z Apartamentu Wróblewskiego można dojechać tramwajem nr 15 albo autobusem 72A.

Przeczytaj też