Nocowanie w Łodzi – Apple Apartments

Koncert w łódzkim klubie Wytwórnia

Mało jest takich miejsc na mapie Łodzi jak Wytwórnia. Ten wyjątkowy klub tętni życiem i przyciąga tłumy gości spragnionych kultury przez duże „K”.

Wielu osobom historia Łodzi kojarzy się z ogromnymi przędzalniami czy tkalniami. Ale ta bliższa nam historia to także (a może przede wszystkim) przemysł filmowy. To właśnie tu, w Łodzi, zaraz po II wojnie światowej zaczęła odradzać się polska kinematografia. W 1948 powstała łódzka Szkoła Filmowa, a dwa lata później, w 1950 roku utworzono Wytwórnię Filmów Fabularnych.

Filmowe początki Wytwórni

Można powiedzieć, że początki klubu Wytwórnia sięgają właśnie połowy XX wieku. Ulica Łąkowa 29, która dziś tętni muzyczno-teatralnym życiem, kiedyś była sercem polskiej sztuki filmowej.

Łódzka WFF w różnym stopniu uczestniczyła w setkach polskich filmów, część z nich produkując, w części użyczając swojego laboratorium i atelier. Wystarczy wspomnieć choćby takie filmy jak: Przygoda na Mariensztacie (1953) – pierwszy powojenny pełnometrażowy film kolorowy; Kanał (1956); Król Maciuś I (1957); Krzyżacy (1960); Przygody Pana Michała (1969); Poszukiwany Poszukiwana (1972) czy Vabank (1981).

Hossa łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych trwała do lat 90. XX wieku, kiedy to po przemianach firma zaczęła podupadać. W 1998 roku podjęto decyzję o likwidacji i sprzedaży majątku.

Wytwórnia dziś

Na szczęście majątek po łódzkiej WFF trafił w godne ręce. Część przejęła spółka TOYA, która przy ul. Łąkowej 29 uruchomiła m.in. TOYA Studios zajmujące się postprodukcją dźwiękową czy „filmowy” hotel DoubleTree by Hilton.

To właśnie w tym dawnym centrum filmowy działa Klub Muzyczny WYTWÓRNIA.

Wytwórnia zaczęła funkcjonować w 2007 roku i z marszu wypełniła pustkę na kulturalnej mapie Łodzi. To w Wytwórni grali przeróżni artyści m.in. Kult, Nazareth, Ray Wilson czy Hey. Ale Wytwórnia to także spektakle, spotkania z ludźmi kultury, wystawy.

Klub Wytwórnia gości uczestników takich imprez jak: Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, Festiwal Łódź 4 Kultur, Festiwal Dotknij Teatru, Festiwal Nowa Klasyka Europy, Soundedit Festival. Na uwagę zasługuje także Letnia Akademia Jazzu organizowana przez Fundację Wytwórnia.

Trudno zliczyć liczbę gości, którzy bawili się w łódzkiej Wytwórni; każdego roku odbywa się tu grubo powyżej 100 różnych imprez, a bilety na koncerty rozchodzą się szybciutko, jak ciepłe bułeczki.

Nocleg blisko Wytwórni

Przyjeżdżasz do Łodzi na koncert w Wytwórni i szukasz noclegu? Świetnie trafiłeś. Nocowanie w Łodzi i imprezę w Wytwórni można bez problemu połączyć. Z Apartamentu Mickiewicza do Klubu Wytwórnia jest dosłownie kilka kroków – 5 minut spacerem i jesteś na miejscu. Apartament Gdańska jest nieco dalej, ale wystarczy przejść się max. 10 minut, by dojść do Wytwórni. Z Apartamentu Wróblewskiego dojazd komunikacją miejską jest szybki i wygodny. Tramwaje linii 15 i 16 jedą do centrum jakieś 10 minut, a doliczając dojście do przystanków, to cała „wyprawa” potrwa ok. 25 minut. Nasz Apartament Manufaktura jest ok. 2 km od Wytwórni, można dojechać albo tramwajem nr 8, albo po prostu zrobić sobie spacer.

PRzeczytaj też