Nocowanie w Łodzi – Apple Apartments

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi
PWSFTviT (zdjęcie Wikipedia)

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi (PWSFTViT) jest jedną z najważniejszych szkół filmowych w Polsce. Jej prestiżowa pozycja wynika z długiej historii, wybitnych absolwentów oraz doniosłego wpływu, jaki wywarła na kształtowanie polskiej kinematografii.

Historia szkoły filmowej w Łodzi sięga lat 40. XX wieku. Od tego czasu szkoła rozwijała się, stając się jednym z najważniejszych ośrodków edukacji filmowej w Europie.

Jak podaje serwis Wikipedia:

W obecnym ogólnym kształcie Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi powstała w 1958 r. w wyniku połączenia dwóch łódzkich uczelni – Wyższej Szkoły Filmowej (od 1950 r. PWSF), powstałej w 1948 r. (w ramach której istniały wydziały reżyserski i operatorski) i Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej (powstałej w 1949 r.).

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi nie ogranicza się jedynie do kształcenia przyszłych filmowców. Jej działalność obejmuje także dziedziny telewizyjną i teatralną, gwarantując wszechstronne wykształcenie artystyczne dla swoich studentów.

Wydziały szkoły filmowej

Szkoła filmowa w Łodzi jest podzielona na kilka wydziałów, które oferują różnorodne specjalności, umożliwiając studentom rozwijanie swoich zainteresowań oraz zdobywanie specjalistycznej wiedzy. Wydziały te obejmują między innymi Wydział Organizacji Sztuki Filmowej, Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej, Wydział Operatorski oraz Wydział Aktorski.

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi zapewnia szeroką ofertę edukacyjną, obejmującą studia pierwszego oraz drugiego stopnia. Program nauczania skupia się na teorii i praktyce filmowej, umożliwiając studentom zdobycie kompleksowej wiedzy z zakresu sztuki filmowej, produkcji filmowej i telewizyjnej, efektów specjalnych, a także sztuki operatorskiej, ćwiczenia praktyczne oraz realizacja własnych projektów filmowych stanowią istotną część programu nauczania.

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi może poszczycić się licznymi osiągnięciami swoich absolwentów w różnych dziedzinach filmowej sztuki i produkcji. Absolwenci szkoły osiągnęli sukcesy zarówno w reżyserii filmowej, pracy aktorskiej, jak i zajmowali znaczące pozycje w produkcji operatorskiej.

Reżyseria filmowa

Absolwenci kierunku reżyseria filmowa PWSFTViT osiągnęli znaczący sukces w polskim i międzynarodowym kinie. Ich filmy prezentowane są na najważniejszych festiwalach filmowych, zdobywając liczne nagrody i uznanie krytyków. Niektórzy absolwenci zyskali międzynarodową reputację, stając się cenionymi reżyserami filmowymi – wystarczy wspomnieć Romana Polańskiego, Krzysztofa Kieślowskiego czy Krzysztofa Zanussiego. 

Praca aktorska

Absolwenci kierunku pracy aktorskiej zdobyli uznanie zarówno na deskach teatru, jak i w produkcjach filmowych. Ich wszechstronne wykształcenie artystyczne pozwoliło im na kreację różnorodnych ról, zapewniając im stałe angaże zarówno w teatrze, jak i w filmie.

Pozycje w produkcji operatorskiej

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi ma na swoim koncie wiele osiągnięć w dziedzinie produkcji operatorskiej. Absolwenci zajmujący się sztuką operatorską tworzą przełomowe obrazy, a ich prace są doceniane na festiwalach filmowych, zdobywając nagrody za wysoką jakość techniczną i artystyczną.

Wydarzenia i inicjatywy

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi angażuje się w organizację różnorodnych wydarzeń i inicjatyw, mających na celu rozwój oraz promocję polskiej kinematografii. Szkoła inicjuje i wspiera różnego rodzaju konkursy, projekty badawcze oraz inne inicjatywy, które przyczyniają się do podniesienia poziomu kształcenia oraz kreatywności studentów.

Szkoła filmowa w Łodzi jest aktywna w organizowaniu konkursów filmowych, które promują młodych twórców oraz wspierają rozwój ich talentu. Absolwenci i studenci PWSFTViT regularnie zdobywają nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych i konkursach, co stanowi najlepsze potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia prowadzonego na uczelni.

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi prowadzi zaawansowane projekty badawcze (Interdyscyplinarne Centrum Badawcze), które skupiają się na różnorodnych aspektach filmowej sztuki oraz technologii produkcji filmowej. Te inicjatywy badawcze przyczyniają się do rozwijania teorii i praktyki filmowej, wpływając na rozwój całej branży filmowej w Polsce i za granicą.

Jak dojechać

Apartamentu Gdańska i z Apartamentu Mickiewicza wystarczy pojechać tramwajem (np. 10), w stronę dzielnicy Widzew i wysiąść na przystanku Targowa. To dosłownie kilka przystanków do przejechania.

Apartamentu Wróblewskiego trzeba dotrzeć w okolicę al. Mickiewicza i  tam „łapać tramwaj”. Cała podróż zajmie kilkanaście minut. 

Z kolei z Apartamentu Manufaktura dotrzesz tam, czy to tramwajem, czy autobusem. Apartament położony jest blisko centrum, więc dojazd będzie bezproblemowy.

Warto odwiedzić to historyczne miejsce, tym bardziej że tuż obok znajduje się duży Park Źródliska i łódzka Palmiarnia.

Przeczytaj też