Nocowanie w Łodzi – Apple Apartments

Łódzkie murale, które warto zobaczyć
https://lodz.travel/

W naszych miastach pełno jest betonowej dżungli i standardowych architektonicznych rozwiązań, ale murale stanowią wyjątkową odmianę sztuki, która ożywia i transformuje przestrzeń miejską. Te wielkoformatowe dzieła nie tylko dekorują ściany budynków, ale także wnoszą kolor, wyrazistość i głębię do naszych miast. A tak się składa, że Łódź słynie z murali.

Murale, niegdyś uważane za formę nielegalnego graffiti, obecnie zdobywają uznanie jako sztuka publiczna (street art), której celem jest wyjście poza tradycyjne galerie i dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Stają się ważnym elementem kultury ulicznej, przekazując nie tylko artystyczną wizję, ale często również ważne przesłania społeczne, polityczne czy kulturowe.

Bez względu na to, czy artysta sięga po klasyczną malarską paletę kolorów, czy eksperymentuje z formą i geometrią, mural zawsze przyciąga uwagę i wywołuje emocje. Murale przekształcają otoczenie, ożywiają miejskie przestrzenie, tworząc atmosferę, która wykracza poza rutynowe otoczenie betonu i szkła.

Zobacz murale w Łodzi

Mural Together

Łódzki mural Together to pierwszy mural społeczny w Łodzi, gdy powstawał przy okazji charytatywnej zbiórki pieniędzy.  utorem tego „pluszowego” muralu jest Wojciech Brewka, współzałożyciel warszawskiej galerii officyna art&design oraz Stowarzyszenia Propaganda Sztuki, a także dyrektor programowy Festiwalu Przenikania.

Jego dzieło można oglądać przy ul. Rewolucji 1905 roku, na kamienicy numer 48.

Mural Jeleń

Przy ul. Łąkowej 10 możesz spotkać Jelenia, który ukrył się między budynkami jak prawdziwy jeleń pośród drzew.

Mural powstał w 2014 podczas Festiwalu Urban Forms, a jego twórcą jest pochodzący z Chin artysta DALeast, którego prace składają się z setek drobnych, wijących się linii.  

Łódzkie murale, które warto zobaczyć

Mural Madame Chicken

To jeden z muralowych symboli Łodzi. Madam Chicken od 2012 roku zdobi ścianę kamienicy przy alejach Politechniki 16.

Miała babcia kurkę… – tak zaczyna się wiersz W aeroplanie Juliana Tuwima. To właśnie ta historyjka była inspiracją dla łódzkiej grupy ETAM CREW, która stworzyła mural z okazji obchodów roku poświęconego twórczości poety w ramach Galerii Urban Forms. Mural jest też pastiszem „Damy z gronostajem” autorstwa Leonardo da Vinci.

Mural Rubinstein

Eduardo Kobra, artysta pochodzący z Brazylii, przedstawił na swoim muralu Artura Rubinsteina – światowej sławy pianistę urodzonego w Łodzi. Brazylijski artysta stworzył mural, wzorując się na równie zabawnym zdjęciu Rubinsteina, które zrobiono prawdopodobnie w 1950 roku w berlińskim zoo.

To jeden z najsłynniejszych łódzkich murali, który znajduje się na ścianie zrewitalizowanej kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 18.

Mural Lady

Mural przy ul. Roosvelta 5 to prawdziwa perełka w łódzkiej galerii murali. Namalowany został przez gwiazdy street artu – brazylijskich braci Os Gemeos, którym towarzyszył hiszpański twórca Aryz. Ich twórczość można podziwiać w największych metropoliach – od Hongkongu po Nowy Jork.

Łódzki mural to dzieło, wobec którego nie można przejść obojętnie. Jednych zachwyca, innych szokuje – jak na twórczość Os Gemeos przystało.

Mural Primavera

„Wiosenny” mural Primavera powstał w 2012 roku jako część pracy dyplomowej Przemysława Blejzyka – ówczesnego studenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi przy udziale Fundacji Urban Forms.

Primavera przedstawia dziewczynę w kwiecistej, kolorowej sukience z małym ptakiem siedzącym na ręce. Co ciekawe, przez lata dziewczyna „zestarzała się” razem ze swoim miastem. Niegdyś wyraziste, niebieskie włosy dziś są dużo bardziej stonowane, jakby przyprószone siwizną.

Obraz można zobaczyć przy ulicy Uniwersyteckiej 12

Łódzkie murale, które warto zobaczyć

Mural Święty Wojownik

Na skrzyżowania ul. Struga z ulicą Strzelców Kaniowskich można zobaczyć Świętego Wojownika, którego namalował chilijski artysta Inti. Mural ten powstał w ramach drugiej edycji Galerii Urban Forms w 2012 roku.

Twórczość Chilijczyka związana jest bezpośrednio z folklorem Ameryki Południowej, a prace czerpią z wierzeń i przekazów rdzennych mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Nie inaczej jest w naszym łódzkim muralu.

Zwiedzaj murale z Apple Apartments

Przedstawiliśmy dosłownie kilka z łódzkich murali, ale w Łodzi jest ich więcej, oj dużo, dużo więcej!! 

Mieszkania Apple Apartments są świetną bazą wypadową do zwiedzania Łodzi. Z każdego apartamentu dojazd w okolice ulicy Piotrkowskiej jest banalnie prosty, a stamtąd możesz ruszać na zwiedzanie galerii łódzkich murali.

Z Apartamentu Gdańska wystarczy zrobić sobie 10-minutowy spacer (ok. 700 m), aby być na miejscu. Niedaleko jest też mural Lady.

Z Apartamentu Mickiewicza również można dojść wolnym spacerem, raptem 20 minut i jesteś na Piotrkowskiej. Ewentualnie możesz podjechać 2 przystanki tramwajem (nr 8, 10 lub 12). Stąd jest też bardzo blisko do Świętego Wojownika.

Z Apartamentu Wróblewskiego można łatwo dojść do ulicy Piotrkowskiej w okolice Archikatedry (ok. 15 minut spacerem). Ci, którzy wolą jednak dojechać na deptak, mogą skorzystać z bezpośredniego dojazdu autobusem linii 77. Nasz apartament leży w bliskim sąsiedztwie Madame Chicken.B

Apartament Manufaktura jest świetną bazą wypadową do zwiedzania Łodzi i łódzkich murali. Wystarczy przejść się spacerkiem w stronę Manufaktura i stamtąd ruszyć w podróż.

Przeczytaj również